Time is money!
A lakossági GINOP energetikai korszerűsítésre kiírt pályázat jelenleg fel van függesztve!
Az elmúlt hét komoly változásokat hozott az energetikai korszerűsítések terén. Akik az elmúlt 1-2 évben tájékozódtak ebben a kérdésben, már megismerték az energetikai korszerűsítésekhez használható VEKOP és GINOP pályázatokat. Az elnevezés különböző, de a gyakorlatban ez a két pályázat azonos volt, csak abban volt eltérés, hogy amíg a VEKOP a budapesti és Pest megyei pályázatokra vonatkozott, addig a GINOP pályázatok az ezen kívüli területeken voltak igényelhetőek. A VEKOP pályázatokat 2019. őszén függesztették fel, a GINOP-ot pedig az elmúlt hét csütörtökökén. Akik addig nem tudták benyújtani a pályázatot, a továbbiakban már nem tudnak pályázni. Mivel a pályázati keretösszegek kimerültek, ezért sajnos arra sincs nagyon esély a későbbiekben, hogy megnyitják a pályázatokat és folytatni lehet az igénylést.
DE! Mit tehet akkor egy átlagos család, ha korszerűsíteni szeretné otthonát?
Mielőtt a lehetséges forrásokat számba vesszük, érdemes még két nagyon fontos fogalmat tisztázni, mivel ezek szorosan kapcsolódnak a villanyáram elszámolásához.
Hogyan termel a napelemes rendszer?
A napelemes rendszer által megtermelt energia eloszlása nem egyenletes. Más az energiatermelés minden évszakban, sőt adott évszakon belül is eltérő a különböző napok és napszakok termelése. Sötétedés után a rendszerek már nem termelnek áramot, ugyanakkor mi fogyasztók a legtöbb áramot pont a kora reggeli, délutáni, esti órákban használjuk fel.
Összességében három különböző típusra tudjuk bontani a villamosáram termelésének és az áram felhasználásnak módját/forrását:
- megtermelt és azonnal elfogyasztott áram;
- megtermelt és el nem fogyasztott áram (tehát ezt visszatápláljuk a rendszerbe);
- villamosenergia hálózatból vásárolt energia (ez optimális esetben a napelemes rendszerünk által megtermelt ás visszatáplált áram visszavételezése).
Egy átlagos családi fogyasztás esetén jellemzően az energia 40%-át a termeléskor fogyasztjuk el, míg a fennmaradó részt a hálózatba feltáplált, majd onnan visszavételezett energia formájában használjuk fel.
Éves szaldós elszámolás
Ez azt jelenti, hogy az áramszolgáltató évente megnézi, mennyit termelt a napelemes rendszerünk, illetve, hogy mennyit fogyasztottunk az adott évben. A különbözetet vagy nekünk kell rendeznünk az áramszolgáltató felé (ha többet fogyasztottunk, mint termeltünk), vagy az áramszolgáltatótól igényelhető vissza ez az összeg, ha többet termeltünk, mint amennyit fogyasztottunk.
A szaldós rendszerben kb. 38 Ft/kWh az elszámolásnál a villamosenergia ára. Ebben az esetben amit feltáplálunk a rendszerbe, azt ugyanannyiért veszi meg tőlünk az áramszolgáltató, mint amennyiért mi vásároljuk ezt vissza olyankor, amikor nem termel a rendszerünk. Tehát a tavaszi-nyári-őszi napokon megtermelt áram egy részét a rövid téli napokon vagy a borús-esős napokon használjuk el. Így egy jól megtervezett rendszer estén az napelemes rendszer termelése és a fogyasztás azonos mennyiségű.
Bruttó elszámolás
A bruttó elszámolás egészen másképpen működik, mint az éves szaldós elszámolás. Sajnos a felhasználóknak kedvezőtlenebb ez az elszámolási módszer. A 2024-től telepített napelemes rendszerek esetében már ezt az elszámolási módot kell alkalmazni.
Nézzük a jelenlegi forrásokat!
Ha még most szeretnétek ingatlant venni, akkor az alábbi támogatásokat tudjátok használni korszerűsítésre a vásárlás után:
- a Falusi CSOK 50%-a korszerűsítésre/felújításra használható;
- a Babaváró hitel szabadon felhasználható ilyen fejlesztésekre is;
- Otthonfelújítási Támogatás (ha már a tulajdonotokba került az ingatlan, akkor indítható el az igénylés).
Már meglévő ingatlan energetikai korszerűsítéséhez használható támogatások:
Otthonfelújítási Támogatás
- 2021.01.01 után igényelhető egy új állami támogatás a meglévő ingatlanokhoz felújítására/korszerűsítésére;
- utófinanszírozott támogatás;
- a felújítási/korszerűsítésére költségek felét, de maximálisan 3 millió forintot visszaad az állam a tulajdonosnak;
- a számlával igazolt anyagköltségekre és munkadíjakra lehet igényelni;
- jól kombinálható a bővítési CSOK-kal, sőt a használt ingatlan vásárlók esetében is nagy segítséget nyújt a szükséges felújítási munkálatok megfinanszírozásában.
Adó visszatérítési támogatás (ÁFA visszaigénylés)
- a https://jelzalog.com/csok/falusi-csok/falusi-csok-telepuleslista/szereplő új ingatlanok építésére és használt ingatlanok korszerűsítésére vagy bővítésére adó visszatérítési támogatás igényelhető 2022. június 30-ig.
Ha szeretnétek komplex tanácsadást igényelni, keressétek kollégáinkat mihamarabb!
Így előre fel tudtok készülni egy teljes körű korszerűsítésre!
Nem mellesleg több millió forintot is meg tudtok takarítani, ha jól kombináljátok a lehetőségeket!
Amiben számíthattok ránk:
- ingatlan szakszerű felmérése;
- energia-hatékonyságot javító korszerűsítéshez tervezet/javaslat;
- árajánlat a kivitelezéshez;
- forrásteremtés;
- hitelügyintézés;
- engedélyeztetés;
- kivitelezés.